یکی از رایجترین سؤالات هنگام خرید کارت گرافیک این است که «معادل AMD این کارت انویدیا چیست؟» یا برعکس، «اگر بودجه خرید RTX 4070 را داشته باشم، در AMD چه گزینهای پیش رو دارم؟». پاسخ به این سؤال همیشه ساده نیست، زیرا AMD و NVIDIA استراتژی متفاوتی در طراحی محصولات خود دارند.
انویدیا معمولاً روی فناوریهایی مانند Ray Tracing، DLSS، CUDA، NVENC و هوش مصنوعی سرمایهگذاری بیشتری میکند، در حالی که AMD تمرکز خود را روی قدرت خام پردازشی (Rasterization)، حافظه گرافیکی بیشتر (VRAM) و نسبت قیمت به عملکرد قرار داده است. به همین دلیل ممکن است دو کارت در اجرای بازیهای معمولی عملکردی تقریباً یکسان داشته باشند، اما در بازیهایی که از رهگیری پرتو استفاده میکنند یا در نرمافزارهای تولید محتوا، تفاوت محسوسی بین آنها دیده شود.
به همین دلیل در این مقاله، منظور از «معادل» کارتی با نزدیکترین عملکرد کلی در بازیها است، نه لزوماً محصولی با قیمت یا امکانات کاملاً یکسان.
معیار مقایسهدر تهیه این جدولها، معیارهای زیر در نظر گرفته شدهاند:
- عملکرد در بازیهای 1080p، 1440p و 4K
- میانگین بنچمارک در بازیهای روز
- قدرت خام پردازشی (Rasterization)
- عملکرد Ray Tracing
- میزان حافظه گرافیکی
- ارزش خرید
- فناوریهای اختصاصی هر برند
کارتهای اقتصادی (نو و استوک)
| NVIDIA | معادل AMD | توضیح |
|---|---|---|
| GTX 1050 Ti | RX 570 4GB | RX 570 معمولاً سریعتر است اما مصرف برق بیشتری دارد. |
| GTX 1060 6GB | RX 580 8GB | عملکرد بسیار نزدیک؛ RX 580 حافظه بیشتری دارد. |
| GTX 1650 | RX 5500 XT 8GB | AMD در اکثر بازیها عملکرد بهتری ارائه میدهد. |
| GTX 1660 | RX 5600 XT | RX 5600 XT حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد سریعتر است. |
| GTX 1660 Super | RX 5600 XT | این دو از نزدیکترین رقبا در بازار استوک هستند. |
جمعبندی این رده
در بازار استوک، اگر منبع خرید مطمئن باشد، RX 5600 XT و RX 580 8GB معمولاً ارزش خرید بالاتری نسبت به رقبای همقیمت انویدیا دارند. البته باید توجه داشت که بسیاری از این کارتها ممکن است سابقه استفاده در ماینینگ داشته باشند؛ بنابراین بررسی سلامت آنها پیش از خرید اهمیت زیادی دارد.
کارتهای میانرده| NVIDIA | معادل AMD | توضیح |
|---|---|---|
| RTX 2060 | RX 6600 | RX 6600 در بسیاری از بازیها سریعتر و کممصرفتر است. |
| RTX 2060 Super | RX 6600 XT | عملکرد بسیار نزدیک با برتری جزئی AMD در Rasterization. |
| RTX 2070 | RX 6600 XT | رقابت نزدیک؛ RTX در Ray Tracing قویتر است. |
| RTX 2070 Super | RX 6700 XT | AMD در اکثر بازیها برتری دارد. |
| RTX 3060 12GB | RX 6600 XT یا RX 6650 XT | از نظر قدرت نزدیک هستند؛ RTX حافظه بیشتر و DLSS دارد. |
| RTX 3060 Ti | RX 6700 XT | یکی از نزدیکترین رقابتهای دو شرکت. |
تحلیل
یکی از جذابترین رقابتهای چند سال اخیر بین RTX 3060 Ti و RX 6700 XT بوده است.
مزیتهای RTX 3060 Ti:
- Ray Tracing بهتر
- DLSS
- NVENC
- CUDA
مزیتهای RX 6700 XT:
- ۱۲ گیگابایت حافظه
- عملکرد بهتر در بسیاری از بازیها بدون Ray Tracing
- ارزش خرید بالاتر در بازار استوک
کارتهای میانرده رو به بالا
| NVIDIA | معادل AMD | توضیح |
|---|---|---|
| RTX 3070 | RX 6750 XT | اختلاف عملکرد بسیار کم است. |
| RTX 3070 Ti | RX 6800 | RX 6800 حافظه بیشتری دارد و در بسیاری از بازیها سریعتر است. |
| RTX 3080 10GB | RX 6800 XT | رقابت بسیار نزدیک؛ بسته به بازی، برتری بین دو کارت جابهجا میشود. |
| RTX 3080 12GB | RX 6900 XT | عملکرد کلی نزدیک، با برتری AMD در برخی عناوین. |
| RTX 3090 | RX 6950 XT | RTX در رندر و هوش مصنوعی برتر است، AMD در برخی بازیها عملکرد خام بیشتری دارد. |
جمعبندی این رده
اگر اولویت شما بازی است، RX 6800 XT و RX 6900 XT معمولاً نسبت قیمت به عملکرد بهتری دارند. اما اگر با نرمافزارهایی مانند Blender، Adobe Premiere Pro یا مدلهای هوش مصنوعی کار میکنید، کارتهای RTX به دلیل پشتیبانی از CUDA و NVENC انتخاب منطقیتری هستند.
کارتهای نسل جدید (آکبند)| NVIDIA | معادل AMD |
|---|---|
| RTX 4060 | RX 7600 |
| RTX 4060 Ti 8GB | RX 7700 XT |
| RTX 4060 Ti 16GB | RX 7700 XT |
| RTX 4070 | RX 7800 XT |
| RTX 4070 Super | RX 7900 GRE |
| RTX 4070 Ti | RX 7900 XT |
| RTX 4070 Ti Super | RX 7900 XTX |
| RTX 4080 Super | RX 7900 XTX |
| RTX 4090 | در نسل RDNA 3 معادل مستقیمی ندارد |
تحلیل
در نسل جدید، AMD بیش از گذشته روی ارائه حافظه گرافیکی بیشتر تمرکز کرده است. بهعنوان مثال، RX 7800 XT با ۱۶ گیگابایت حافظه در برابر RTX 4070 با ۱۲ گیگابایت قرار میگیرد. در بسیاری از بازیهای مبتنی بر Rasterization، عملکرد این دو بسیار نزدیک است، اما RTX 4070 در رهگیری پرتو، DLSS 3 و تولید فریم مصنوعی برتری محسوسی دارد.
در بالاترین رده نیز، RTX 4090 همچنان از نظر عملکرد کلی، بهویژه در Ray Tracing و پردازشهای هوش مصنوعی، فاصله قابل توجهی با رقبا دارد و AMD در نسل RDNA 3 محصولی با قدرت مستقیم مشابه آن عرضه نکرده است.
کدام برند در چه زمینهای بهتر است؟
| معیار | NVIDIA | AMD |
|---|---|---|
| قدرت خام در بازیها | ⭐⭐⭐⭐☆ | ⭐⭐⭐⭐⭐ |
| Ray Tracing | ⭐⭐⭐⭐⭐ | ⭐⭐⭐☆☆ |
| DLSS / FSR | DLSS برتر | FSR فراگیرتر |
| حافظه گرافیکی | کمتر | بیشتر |
| مصرف انرژی | معمولاً کمتر | کمی بیشتر |
| هوش مصنوعی و CUDA | ⭐⭐⭐⭐⭐ | ⭐⭐☆☆☆ |
| تولید محتوا | ⭐⭐⭐⭐⭐ | ⭐⭐⭐☆☆ |
| ارزش خرید | خوب | بسیار خوب |
| اگر… | NVIDIA | AMD |
|---|---|---|
| فقط بازی میکنید | RTX 4070 Super | RX 7800 XT |
| بهترین ارزش خرید را میخواهید | RTX 3060 12GB | RX 6700 XT |
| تولید محتوا انجام میدهید | RTX 4070 Super | RX 7900 XT |
| هوش مصنوعی و یادگیری ماشین | RTX 4080 Super / RTX 4090 | گزینه مناسبی در این سطح رقابت ندارد |
| بازی 4K با بودجه محدودتر | RTX 4070 Ti Super | RX 7900 XTX |
| بیشترین قدرت ممکن را میخواهید | RTX 5090 (در صورت دسترسی) | RX 7900 XTX |
در نهایت، نباید تصور کرد که هر کارت گرافیک NVIDIA یک معادل کاملاً یکسان در AMD دارد. تفاوت در فناوریهای اختصاصی، میزان حافظه گرافیکی، مصرف انرژی و قابلیتهای نرمافزاری باعث میشود که دو کارت با عملکرد مشابه، برای کاربران مختلف انتخابهای متفاوتی باشند. اگر تمرکز شما صرفاً روی اجرای بازیها و بیشترین کارایی در برابر هزینه است، کارتهای AMD در بسیاری از ردهها ارزش خرید بالایی دارند. اما اگر علاوه بر بازی، به رهگیری پرتو، تولید محتوا، رندرینگ سهبعدی، استریم یا کاربردهای هوش مصنوعی نیز نیاز دارید، اکوسیستم نرمافزاری و فناوریهای اختصاصی NVIDIA همچنان یک مزیت مهم محسوب میشود. بنابراین، انتخاب نهایی باید بر اساس نوع استفاده انجام شود، نه صرفاً قدرت خام یا نام برند.

